Asertivni trening (komunikacijske vještine i samopouzdanje)

ASERTIVNI TRENING  (Komunikacijske vještine i samopouzdanje)

Trajanje : 20 sati

Broj sudionika ograničen je na 6 polaznika.

Polaznici u toku treninga dobivaju radni materijal, a po završetku treninga dobivaju potvrdu s naznačenim brojem sati asertivnog treninga

Naglasak u radu je stavljen na uvježbavanja vještina i na iskustvenom učenju.

U radu se poštuje čuvanje tajnosti podataka.

Asertivno komuniciranje pomaže čovjeku da bude produktivniji u zauzimanju za sebe i da razvije kvalitetne odnose s drugim ljudima. Trening je namijenjen svim ljudima koji žele unaprijediti svoje komunikacijske vještine kako u privatnom tako i u poslovnom okruženju.

Asertivni trening  (AT) je grupa različitih tehnika kojima je zajednički cilj jačanje asertivnosti, tj. onoga što je Lazarus 1971. godine nazvao “emocionalna sloboda”.

  • Pojam asertivnost potiče od engleske riječiassertive, što znači uporan, samouvjeren, samosvjestan, samopouzdan. U našem bi jeziku najadekvatniji prijevod ovog pojma bio samouvjerenost, samopouzdanost. Lange i Jakubowski definiraju asertivnost kao: “Izražavanje misli, osjećanja i uvjerenja na direktan, iskren (pošten) i socijalno prikladan način uz uvažavanje drugih“ (Lange & Jakubowski, 1976).

 

Što sudionik Asertivnog treninga dobiva (može  dobiti) ?

  • veći izbor ponašanja
  • postaje osjetljiv (osjetljiviji) na svoje i tuđe asertivne i neasertivne odgovore i ponašanja
  • zadržava sustav uvjerenja kojim visoko vrednuje svoja osobna i prava drugih ljudi
  • prepoznaje i mijenja iracionalna uvjerenja (misaone koncepte) i emocije koje su u osnovi neasertivnog ponašanja
  • stječe više samopouzdanja, sigurnosti (manje je anksiozan)

 

Promjene do kojih vodi asertivni trening

Osnovna pozitivna promjena vezana za asertivno ponašanje je što se putem njega povećava samopoštovanje. Asertivno ponašanje, za razliku od agresivnog, pojačava kontrolu nad sobom u odnosu na kontrolu nad drugima. Ono vodi efikasnijem zadovoljavanju želja i ostvarivanju ciljeva, boljoj interakciji s drugim ljudima kroz poštovanje njihovih asertivnih prava i razvijanje odgovornosti za svoje postupke. Brojna istraživanja govore u prilog postizanju ovih promjena. Demplewolff  je (1974) pokazao da se self-koncept značajno mijenja kod članova grupe koji su prošli asertivni trening.

Privatne edukacije